Правила за хигиена, които всеки малък плувец трябва да научи
Илюстрация: Guliver / iStock
Всички басейни са задължени да спазват санитарно-хигиенни правила и рискът от зараза е наистина малък. Администрацията е длъжна да взема проби и да следи показателите на водата.
Въпреки това не всички басейни и фитнес зали, в които родителите водят децата си, спазват тези изисквания. А, ако дезинфекцията не е стриктна, топлата вода е идеална среда за развитие на микроби.
Кожни болести
Детето може да хване някаква кожна болест особено, ако имунитетът му е нисък или има някакви охлузвания и наранявания на епидермиса.
Гъбички
Те са най-честото заболяване.
Микоза може да се появи както по кожата, така и по ноктите.
Детето може да се зарази и във водата, въпреки, че гъбичките най-често се въдят по пода на съблекалнята, стълбите и в душкабините.
Бактерии и вируси
При децата бактериалните и вирусни заболявания на кожата не са рядкост - най-чести са пиодермията, молуските и брадавиците.
Те се причиняват от стрептококи и стафилококи – бактерии, които живеят в басейните и от вирусите на молуските, които са силно заразни.
Чревни инфекции
Някои от причинителите им попадат в организма, когато детето случайно глътне вода от басейна.
Съществува потенциален риск то да се зарази с ламблии. Тези чревни паразити причиняват диария, позиви за повръщане, болки в стомаха и обриви по кожата.
Инфекции на горните дихателни пътища
Децата, които ходят на плуване, често боледуват от рецидивиращи инфекции на горните дихателни пътища.
Рискът е по-висок, заради преохлаждането при разсъбличане, от хладната вода и от температурната разлика вътре и вън от басейна.
Много родители грашат и като пускат детето на плуване, скоро след като е преболедувало и не се е възстановило напълно.
Правила
- Обяснете на детето, че не бива да гълта вода от басейна.
- За да се предпази от кожни болести, задължително освен преди да влезе във водата и на излизане от басейна трябва да се изкъпе старателно под душа. Задължително с гел или сапун.
- Джапанките са задължителни. Те не бива да се свалят под душа, в душ кабината и хлапето да стъпва босо по плочките в общите помещения.
- Кърпата е лична, индивидуална и не се услужва на приятели. А след тренировка задължително се сменя с чиста.
Източник: letidor.ru, адаптация Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари